Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30
PÁLENÍ ČARODĚJNIC
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18
SVOZ VELKOOBJEMOVÉHO A NEBEZPEČNÉHO ODPADU
8. Den vína ve Voselnu - v sobotu 18. května 2024 v čase 14:00 - 22:00
SVOZ VELKOOBJEMOVÉHO A NEBEZPEČNÉHO ODPADU 2024
19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Drobečková navigace

Úvod > Obec - samospráva > Historické osobnosti > Bohumil Němec

Bohumil NěmecFotbalový brankář SK České Budějovice

Bohumil Němec, rodák z Úsilného byl jedním z těch, kterým se podařilo být u toho a podílet se na velkém úspěchu jihočeské kopané, když fotbalový klub SK České Budějovice v roce 1947 vyhrál divizi i postup do prvé ligy kopané. Branku černobílých tehdy hájil právě Bohumil Němec. Narodil se 20. února 1922 v úsilném, kde také po celý život bydlel. Zemřel 2. března 1991 ve věku 69 let. Svoji fotbalovou kariéru zahájil v roce 1936 v žákovském družstvu SK Nemanice. Po dvou letech začal hrát v dorosteneckém družstvu. Pro jeho tělesnou vyspělost a hlavně pro jeho talent byl brzy zařazen do družstva dospělých. Hrál nejdříve v záloze, než se dostal vlastně omylem do branky, která mu pak byla přisouzena na dlouhá léta. Stalo se, že jednou chyběl na zápase brankář a jak bývalo zvykem, musel do branky ten nejmladší. To se opakovalo několikrát, až kapitán Bicek řekl : "Obleč se do brankářského a už zůstaneš chytat natrvalo!" A tak se stal Bohumil Němec brankářem.

Po druhé světové válce v roce 1945 odchází do divizního klubu SK České Budějovice, které mělo tehdy hřiště u plynárny. Zde si musel zvykat na docela jiný režim, na náročný a speciální trénink pro brankáře. Postupně se vypracoval na dobrého a spolehlivého strážce fotbalové branky, což mu umožnilo zaujmout stabilní místo v mužstvu, které bojovalo o postup do ligy. To se také tehdejšímu mužstvu SK České Budějovice v roce 1947 podařilo, na čemž má svoji zásluhu i brankář Bohumil Němec - rodák z Úsilného. Dokladem toho může být i hodnocení výkonu brankáře v tehdejším tisku např. o zápase s Olympií Plzeň (5 : 1) se mimo jiné psalo ... "SK České Budějovice měly v brance výborného Němce ...". O místním derby SK České Budějovice - Meteor České Budějovice (2 : 2) jsme mohli číst ... "Muzikář střílel penaltu, avšak Němec bezvadným způsobem vyrazil míč na roh ...", dále pak ... "Z mužstva SK České Budějovice zahrál jako vždy na Meteor výborně Němec ..." Podobných hodnocení lze uvádět celou řadu. SK České Budějovice se v první lize udržely pouze jeden rok, pak hrály druhou ligu. Zpět do první ligy se probojovaly až v roce 1984.

Ve fotbalovém oddílu SK České Budějovice poznal Bohumil Němec mnoho kamarádů - spoluhráčů, rád vzpomínal na Johna, Zemana, Příbka, Huleho, Kubeše, Freiberka, Poláka, Hemelíka, Chudobu, Nováka, Turka, Beneše, Ondoka a další. Jako trenéra poznal Edu Raina, Hromadníka, Hroneše a Vytlačila, pozdějšího trenéra národního mužstva. V roce 1957 se vrátil do svého rodného klubu SK Nemanice, kde ještě několik let hrál I. B. třídu. Od roku 1962 trénoval po tři roky SK Hrdějovice. Při založení SK Úsilné v roce 1970 se stává předsedou Tělovýchovné jednoty, později jednatelem. Má velkou zásluhu na vzniku a rozvoji fotbalového oddílu v malé obci jako je Úsilné. Jeho zkušenosti, láska k fotbalu a obětavost byly po celých 20let zdrojem úspěchu v jeho rodné obci. Lze říci, že celý svůj život zasvětil fotbalu.